Skip to main content

Kiből lesz sikeres ember? Mi számít sikernek? Mitől lesz valaki sikeres vállalkozó?

A legtöbbször feltett kérdések, melyre minden wannabe vállalkozó keresi a választ. A siker azok az elért célok, melyeket magunknak emelünk és teljesítünk. Ezek lehetnek kisebb és nagyobb dolgok is, de ahogy egyre többet tanulunk, úgy a két cél között egyre rövidebb idő telik el, vagy azok egyre nagyobb formátumúak. Aki ugyanis dolgozik, az ritkán foglalkozik ezzel. Azért néha érdemes megállni és visszanézni nem túl távolra. Valójában érezni is fogjuk ezt, hiszen megkapjuk kívülről a pozitív visszajelzéseket, szóban, pénzben vagy mindkettőben. Ha nem kapjuk meg, akkor valamit rosszul csinálunk.

Sokszor hallom olyan emberektől, akik álmodoznak és nagyívű vállalkozásokat tervezgetnek, hogy „Már csak egy jó ötlet kell!”, vagy „Valami olyan dolgot kéne csinálni, amit senki sem!”. A kék óceán stratégia is erről szól, valami olyasmit csinálni, ahol nincsenek versenytársak. Aki vállalkozni akar, az ne várjon arra, hogy majd egyszer csak eszébe jut a nagy ötlet és ne higgye azt, hogy ha eszébe jut majd, akkor az elég lesz ahhoz, hogy működjön. Szerintem egy sikeres üzletben az ötlet olyan 10%-ot számít, nem többet. A sikeres vállalkozás a maradék 90%-ból áll: a kitartásból és beletett energiából.

Sikerkalauzok és hamis próféták

Elolvashatsz te többtucat sikerkalauz könyvet, Brian Tracy-t, Dale Carnegie-t és társait, ha nem teszed bele az energiádat és nem vagyok kitartó, akkor semmi értelme. A legviccesebb az, amikor valaki egy ilyen könyv elolvasása után várja a csodát, hogy ő majd most bevonzza a jó ügyfeleket, meg a millió-dolláros bizniszt, mert ő elolvasott egy vonzás törvényéhez hasonló éppen aktuális könyvet és úgy alszik el, hogy majd másnap jönnek a pozitív energiák, meg a nagy üzlet 😀

A másik bullshit, az a „passzív jövedelem”. Ezen is jókat szoktam röhögni, amikor pár ember azt a látszatot kelti, hogy neki sikerült és ő már olyan online üzletet indított el, hogy az magától működik és csak számolgatja a pénzt, közben meg az AI „magától működteti” az egész e-business-t. Olyan, hogy passzív jövedelem, nem létezik. Az üzletmenet bizonyos részeit lehet automatizálni, de az energiát ugyanúgy bele kell tenni, főleg ha egyedül vagy. És az elején egyedül vagy, jobb esetben ketten.

Tőke

Az egyetemen az egyik tanárom azt mondta, hogy a vállalkozások legnagyobb problémája a tőkehiány, azaz szerinte azért nem tudnak elindulni, fejlődni, működni a vállalkozások, mert nincs elég tőkéjük. Elismerem, van olyan vállalkozástípus, amihez pénz is kell, és van olyan pillanat is, amikor még több pénzre van szükséged. Viszont az elején a legtöbbször a szellemi tőkédet fekteted be, és mindig az a legértékesebb. Szerintem ez az a kezdőtőke, ami minden vállalkozónak meg kell, hogy legyen. Ezt nevezhetjük ötletnek is. Mert mi az ötlet? Az, hogy indítasz egy pékséget, mert te jobb kenyeret tudsz sütni, mint a környéken bárki. Ha nem vagy elég eltökélt, ha nem akarod jobban, olcsóbban, máshogy – és főleg szenvedéllyel – csinálni, mint a versenytársaid, akkor el se kezdd. Egy igazi vállalkozó nem az, amikor mások pénzéből (ld. Cápák között) akarja a cégét felépíteni, és más pénzét kockáztatja, hanem az, amikor a sajátját teszi bele. Ez legtöbbször pedig a saját szabadideje, a szakmai tudása, a kitartása, a kapcsolatrendszere.

Tehetség és kitartás

A tehetség nem elég ahhoz, hogy valaki sikeres legyen, ahhoz kitartónak kell lenni. A kitartás fontosabb és jövedelmezőbb, mint a tehetség, főleg hosszú távon. Szerintem a tehetséges emberek, főleg ha úgy nőnek föl, hogy már gyerekkorukban állandóan körül vannak rajongva, hogy milyen ügyesek, és ahhoz szoknak hozzá, hogy fél gőzzel teljesíthetik azt, ami másoknak kétszer annyi idő lenne, azok nem teljesítenek olyan jól, mint a kevésbé ügyes társai. Pontosan azért, mert aki született tehetség valamiben, az gyakran lusta is – hiszen az óvodában, általános iskolában, esetleg még a gimnáziumban is hozzászokott ahhoz, hogy neki ez könnyebben megy, mint a kevésbé intelligens osztálytársainak. Ezért aztán nem is tesz bele annyi energiát.

A másik oldal, aki a teherhez, a küzdelemhez szokott hozzá, valamint tudja és meg is tapasztalta azt, hogy a sikerhez a próbálkozások sorozata vezet el, abból inkább lesz sikeres vállalkozó. Mert szerintem bármihez az életben kitartás kell. A tehetség kevés, az arra jó, hogy könnyebben tudjuk venni az akadályokat és ha okosak is vagyunk, akkor előre látjuk és tanuljunk azokból a hibákból, amiket mások, vagy mi magunk már elkövettünk. Mert a rossz döntéseink következményeiből, az elbukott ügyfelekből, rosszul sikerült projektekből, egyszóval a nagy buktákból tanulunk a legtöbbet. André Kostolány „Kedvenc történeteim a pénzről” című könyvében sokat beszél erről. Kicsit hasonlít egy olyan sofőrre, akinek még sosem volt balesete. A túlzott magabiztosság veszélyes, az olyan ember, akinek minden sikerül – egy ideig – abban a téveszmében van, hogy ő mindent jól csinál és tévedhetetlen. Azt Kostolányhoz hasonlóan tanúsíthatom, hogy a legnagyobb pofonokból és buktákból tanul az ember – legalábbis az okos.

Szóljon hozzá